Úvod

Septik
Penový základ
Základove pásy
Drevená konštrukcia
Strecha
Steny a slama
Hlina
Okná
Strop - izolácia
Strop - záklop
Priečky
Komín a piecka
Exteriérové omietky
Interiérové omietky
Podlaha
Elektrika
Voda
Zárubne a parapety

Bývame :)

Chyby


janoska.org

Steny a slama

Aj slama vás dokáže vcelku potrápiť. Dostať slamu z poľa pod strechu, nie je úplne jednoduchá úloha. Ak strechu ešte nemáte, pole nie je úplne najbližšie, gazda s balíkovačom nie je úplne nadšený vášmu zámeru a počasie sa taktiež rozhodne skúšať, môže to viesť k poriadnej frustrácii.

Myslím si, že je vhodné mať samotnú stavbu už pod strechou, respektíve mať iný prístrešok vhodný na slamu ešte pred samotnou žatvou. My sme mali časť slamy uloženú tri roky na paletách pod celtou. Celta stárne (vietor ju začne po čase trhať) a musela byť po dvoch rokoch vymenená. Myši a kuny narobili do celty diery, prehryzli špagáty a dohromady sme museli vyhodiť tretinu balíkov.

Taktiež uloženie len pod celtu nestačí. Pod paletami musí byť igelit proti spodnej vlhkosti a celta nemôže priliehať úplne na slamu (minimálne zhora) kvôli kondenzu. Taktiež aspoň jedna strana musí byť odkrytá, aby odvádzala prebytočnú vlhkosť. No skrátka, je toho hodne... Ale keď sa vám to podarí, je to paráda :)

Na stavbu sa použilo približne 400 balíkov z prvej žatvy spred troch rokov a 400 balíkov z tohtoročnej žatvy, ktorá šla už pod hotovú strechu.


steny/diary_01.jpg

steny/diary_02.jpg

steny/diary_03.jpg

steny/diary_04.jpg

steny/diary_05.jpg

steny/diary_06.jpg

steny/diary_07.jpg

Použitie svoriek na pritiahnutie balíka ku konštrukcii pre zaistenie špagátom sa neosvedčilo. Je to časovo náročné a so svorkou sa všade nedostanete. Ďaleko lepšie bolo použitie dlhých skrutiek (400mm) skrz celý balík. Po zviazaní špagátom (PP špagát, TEX 2500), sa skrutka vytiahla.


steny/diary_08.jpg

steny/diary_09.jpg

steny/diary_10.jpg

steny/diary_11.jpg

steny/diary_12.jpg

steny/diary_13.jpg

steny/diary_14.jpg

steny/diary_15.jpg

steny/diary_16.jpg

steny/diary_17.jpg

steny/diary_18.jpg

steny/diary_19.jpg

steny/diary_20.jpg

steny/diary_21.jpg

steny/diary_22.jpg

steny/diary_23.jpg

steny/diary_24.jpg

steny/diary_25.jpg

steny/diary_26.jpg

steny/diary_27.jpg

Reťazová píla sa moc neosvedčila. Ale zato krovinorez bol vhodný ďaleko viac.


steny/diary_28.jpg

Niektoré detaily naozaj potrápili. Určite stojí za to si na samotný projekt nájsť viac času a navrhnúť ho tak, aby čo najviac vyhovoval veľkosti slameného balíka. Samozrejme, nie vždy sa to dá. Náš dom bol navrhnutý pre inú skladbu s Ecococon.


steny/diary_29.jpg