Úvod

Septik
Penový základ
Základove pásy
Drevená konštrukcia
Strecha
Steny a slama
Hlina
Okná
Strop - izolácia
Strop - záklop
Priečky
Komín a piecka
Exteriérové omietky
Interiérové omietky
Podlaha
Elektrika
Voda
Zárubne a parapety

Bývame :)

Chyby


janoska.org

Okná

Sprvu sme mali romantické predstavy o špaletových oknách videných na klasických dreveniciach. A nerad by som hovoril o mojich ďalších predstavách, ako si okná vyrobím v garáži sám. Postupne si však človek uvedomí svoju vlastnú kondíciu a možnosti. A práve v tom, je napríklad projekt stavby rodinného domu, dobrým životným učiteľom. Človek si postupne uvedomuje, na čo má schopnosti a čo je vlastne skutočne dôležité.

Takže z predstáv vzišlo a rozhodnutie padlo na klasické eurookno s trojsklom (Ug 0.7). Smrekové s jednou exterierovou dubovou lamelou. Na dvere na terasu nám bol odporúčaný posuvný mechanizmus namiesto klasického otvárania. Z pohľadu prievanu to zmysel určite dáva, avšak celkový dojem robustnosti je zatiaľ dosť otázny. Osobne mi mechanizmus príde dosť labilný. Nehovoriac o podstatnom náraste ceny za samotný otvárací mechanizmus a nemožnosť zvýšiť prah na bezbarierový prítup. Ale uvidí sa časom...

Minimalizovaním nákladov a zníženiu prestupu tepla, sme do každej izby dali iba jedno otváracie okno. Kde je to možné, je vhodné použiť len sklenené tabule s rámom. Cena za takéto okno je tretinová. A samotný pocitový efekt z "otvoreného" priestoru, je naozaj veľmi príjemný.

Ohľadne samotnej montáže: Mali sme predstavu okno vytesniť konopnou izoláciou. Dohoda o zmene bežného postupu s použitím PUR peny pre montáž okien s výrobcom, však trochu viazla. Bola to vcelku zapeklitá situácia. Výrobca okien zároveň aj okna montoval a vzhľadom na relatívne vysoké vstupné náklady, sme sa báli si okná montovať sami a brali na seba riziko poškodenia. Naštudoval som si hádam všetky dostupné postupy montáže a možno som sa naučil viac, než bežný okenár vie.

Nakoniec som však premýšlal, koho som tým všetkým vynaloženým úsilím chcel uspokojiť. Samozrejme opäť raz len moje vlastné ego. Chcel som to mať dokonalé. Človek potrebuje disponovať istou silou, aby mohol ustúpiť z predstáv, obzvlášť hlboko zakorenených. Takže áno, k betónovej pätke a OSB doskám, pribudla aj okenárska PUR pena. A som nesmierne rád, že som to dokázal. Ďalší dôležitý krôčik k rozpúšťaniu vnútorného ega. A takto to môže vyzerať, keď sa zo stavby domu stáva životná cesta :)


okna/diary_02.jpg

okna/diary_03.jpg

okna/diary_04.jpg

okna/diary_05.jpg

okna/diary_06.jpg

okna/diary_07.jpg

okna/diary_08.jpg

okna/diary_09.jpg

okna/diary_10.jpg

okna/diary_11.JPG

okna/diary_12.jpg

okna/diary_13.jpg

okna/diary_14.jpg

okna/diary_15.jpg