Úvod

Septik
Penový základ
Základove pásy
Drevená konštrukcia
Strecha
Steny a slama
Hlina
Okná
Strop - izolácia
Strop - záklop
Priečky
Komín a piecka
Exteriérové omietky
Interiérové omietky
Podlaha
Elektrika
Voda
Zárubne a parapety

Bývame :)

Chyby


janoska.org

Strecha

Zakrývanie domu je vcelku psychicky náročná úloha. Počasie a dodávka materiálu nám však prialo a v priebehu týzdňa bola stavba pod EPDM fóliou.


strecha/diary_02.jpg

strecha/diary_03.jpg

strecha/diary_04.jpg

strecha/diary_05.jpg

strecha/diary_06.jpg

strecha/diary_07.jpg

strecha/diary_08.jpg

strecha/diary_09.jpg

Prišli dosky na zakrytie strechy. Priznám, že pohľad na ne, nebol úplne optimistický. Zakryť 150 metrov štvorcových pomocou dosiek rôznej šírky a dĺžky sa rázom zdal rozumne nereálnym. Na dosky mala prísť EPDM fólia, ktorá tvorí základný hydroizolačný prvok. Z tohoto dôvodu, povrch pod fóliu má byť čo možno bez potenciálnej chyby. To bolo s použitím dodaných dosiek nesplnitelné. A nakoniec na rad prichádza morálny aspekt. Dom má byť maximálne ekologický. Pri zakrytí strechy doskami, by bolo potrebných odhadom osem tisíc skrutiek. Množstvo vcelku značné. Nehovoriac o vynaloženej energii.


strecha/diary_10.jpg

Na začiatku celého projektu som mal jasno. Žiadna OSB doska. Avšak pri realizácii si človek prejde rôznymi fázami. A mení sa. Vďaka tomu, že človek môže reálne fyzicky pracovať na výstavbe, získava nie len pohľad investora, ale zároveň preniká do chápania samotných remeselníkov. To je, aspoň pre mňa, dosť podstatná skúsenosť.

Rozhodnutie pre použitie OSB dosiek naozaj ľahké nebolo. Ale teraz som naozaj rád, že sme sa pre OSB dosky na zakrytie strechy rozhodli. Realizácia bola jednoduchá, rýchla, čistá a bez chýb. OSB dosky dôkladne zavetrili celú stavbu a poskytli perfektný základ pre EPDM fóliu.

Naozaj je otázne, čo je a čo nie je ekologické. Tým, že sa človek narodil v tejto dobe (a v tejto civilizácii), je už samo o sebe neekologické. Myslím, že je potrebné nájsť tu správnu mieru.


strecha/diary_12.jpg

strecha/diary_13.jpg

strecha/diary_14.jpg

Na rad prichádzajú južné krovy. Asi by som v ďalšom projekte dobre rozhodoval, či navrhnúť 7.5 metrov dlhé krovy. Zohnať krovy tejto dĺžky pri rozmere 120 x 260 mm, nie je naozaj jednoduché. Stálo to vcelku značnú časť energie. Samozrejme, keď sa realizácia rieši pomocou KVH hranolov, tento problem odpadá.


strecha/diary_15.jpg

strecha/diary_16.jpg

Otázke hmyzu sme sa už venovali. Vôňa čersvého dreva je veľkým lákadlom pre reprodukciu :)


strecha/diary_17.jpg

strecha/diary_18.jpg

Neoceniteľný pomocník pri pokládke krovov - japonská píla. Rez je nádherne hladký a presný. Rýchlosť rezu je porovnatelná s elektrickou pílou (pri danej hrúbke krovu). A v otázke bezpečnosti pri práci na streche, nemá konkurenta.


strecha/diary_19.jpg

strecha/diary_20.jpg

strecha/diary_21.jpg

strecha/diary_22.jpg

strecha/diary_23.jpg

strecha/diary_24.jpg

strecha/diary_25.jpg

strecha/diary_26.jpg

strecha/diary_27.jpg

strecha/diary_28.jpg

strecha/diary_29.jpg

strecha/diary_30.JPG

strecha/diary_31.JPG

strecha/diary_32.JPG

strecha/diary_33.JPG

strecha/diary_34.JPG

strecha/diary_35.JPG

strecha/diary_36.JPG

strecha/diary_37.JPG

strecha/diary_38.JPG

strecha/diary_39.JPG

Sprvu mi prišlo nereálne pokryt strechu (180 m2) zeminou bez motorovej techniky. Skúsili sme to. A s kamarátmi to šlo za neuveriteľné dva dni. Úžasne...