Zelená strecha
Zeminu na strechu sme dávali v novembri a za celý ďalší rok sa na nej takmer nič neuchitilo. Prišiel najbúrkovejší rok od nepamäti a zo strechy nám spláchlo odhadom minimálne polovicu zeminy. Museli sme po každej búrke čistit úplne plné odvkapové rúry.
Poučenie pre nás je, že je vhodné ku hline primiešať aj výživnejšiu zeminu, aby sa čo najskôr uchytili trávy a vytvoril sa koreňový systém, ktorý by podržal zeminu. Je vhodné taktiež na zeminu položiť napríklad konopnú sieť, aby bránila splachovaniu zeminy. A určite je vhodné hneď od začiatku zatrávňovať semenami. Chceli sme ušetriť, ale nakoniec neušetrili. Alebo sme boli aj leniví. Alebo vyčerpaní? :)
Tak to zachraňujeme: vysievame a pridal som odrezky zo stavby aby som vytvoril hrádzu. A nejak sa to aj začína zelenať.
Vonkajšia omietka
Prvú vrstvu vonkajšej omietky sme robili v novembri. Dosť sme to silili, aby sme zavreli steny pred zimou. Jednak pred vodou a jednak pred hlodavcami. No a čo sa nestalo? Prišiel po týždni prvý mráz a omietka premrzla. A teda nedržala pohromade. Takže sme na jar celú omietku museli pracne vysekávať. Ale účel to hádam splnilo. Je pred ďalšou zimou, dom je kompletne zavretý a zdá sa, že mišky sa neudomácnili.
Je potrebné počítať s veľkou časovou rezervou na schnutie omietok.
Vnútorná omietka
A trochu podobná záležitosť. Je október a my nemáme preschnutú prvú vrstvu vnútorných omietok, lebo sme s nimi začali v septembri. A piecku sme inštalovali len týždeň pred októbrom. A teraz sedím pred pieckou a dúfam, že steny vyschnú, kým príde dlhšie obdobie mrazov.
Takže, opäť je vhodné dobré načasovanie. Ideálne na začiatku leta. Nám to schne už mesiace...
Terasové dvere
Boli sme presvedčení o super výhodách posuvných terasových dverí. Podľa mňa príliš komplikovaný mechanizmus na časté otváranie. Sú ťažké a deti dvere nedokážu otvoriť. Pri otváraní má problém aj dospelý a pri zatváraní sa hned od začiatku začal zasekávať zaklápací mechanizmus, takže potrebujete dvoje rúk, aby sa kovanie neničilo. Spodná posuvná lišta je VEĽMI náchylná na prach - dvere aj pri malinkej nečistote začnú skackať, čo s ťažkým trojsklom má človek hneď strach pokračovať. Nedá sa z interiéru inštalovať prah väčší než cca 8 mm kôli otváraciemu mechanizmu, čo v praxi znamená prekračovanie a zakopávanie o vysoký profil dverí a nemožnosť spodnej tepelnej izolácie. Možno maju posuvné dvere výhodu pri prievane, ale su vhodné len do teplého počasia keď sú otvorené celý deň od rána do večera. A cena je vyššia o cca 700,-Eur za mechanizmus, ktorý pre nás nemá jedinú výhodu... Uvidíme ako to budú dvere a my zvládať ďalej :)
Terenné úpravy
Vraví sa, že finálne sa terén upravuje az po dokončení stavby. Lenže nám sa domček akosi utopil. Bol kúsok pod úrovňou zeme okolo domu a keď pršalo, všetka voda stekala k nemu a držala sa pri ňom. Myslím, že aj to bol dôvod, prečo bolo v dome dosť vlhko a nechceli schnúť omietky. Takze isté veci treba urobiť vtedy, keď sa nám to javí potrebné a nie až potom, lebo sa to takto robí...
Uź máme dom jemne nad terénom a je pekne v suchu :)
Dážď a hlina
Podobne je vhodné inštalovať včas všetko, čo ochráni dom pred vodou. Či už sú to búrky, alebo veľa snehu. Takže aj keď sa zdá, že vonkajšie parapety, prah pred vchodovými dverami, alebo okapy zo strechy nie sú teraz nutné, tak sú minimálne vhodné. Tam, kde stál sneh a následne sa na jar topil, nám premrzla omietka, ktorá sa musela následne omlátit a opravovať. Na záver, všetko čo môže pomôcť pred vodou, je vhodné urobiť hneď :)
Záhrada
Tvorte záhradu od začiatku. Od sadby ovocných stromov, záhradky so zeleninou, či okrasných stromov. Ono to chvíľu potrvá, kým sa človek nasťahuje a keď už to príde, je krásne mať krásnu zelenú záhradu :)