India
Dillí
Agra - Tádžmahal
Varanasi
Nepál
Never Ending Peace & Love
Káthmandu
Khanda Devi
Bhaktapur
Tibet
CHINA
Shigatse
Gyantse
Lhasa
Namtso lake
Nepál
Dhorpatan Hunting Reserve
Dolpo - Tibet v Nepále
Chitwan
Patan
Káthmandu
Passupathinath
Mustang - skryté kráľovstvo
Lúčenie
India
Sikkim
Dárdžiling
Kalkata
Goa

EN

Chitwan

13.9.2009

Pred dvoma týždňami mi istý úbožiak, počas upršanej noci, vliezol do izby a zobral si z nej fotoaparát a slušný obnos peňazí. Asi som premýšlal príliš intenzívne o ťažkom fotoaparáte, ktorý mi mnoho krát priniesol viac trápenia než pocitu uspokojenia. Bola to dobrá lekcia. Naučila ma mnoho a opäť nasmerovala iným, zatiaľ nepoznaným smerom. A hlavne mi pripomenula, už mnoho krát zmieňovaný, vzťah medzi bytím a energiou.

Pojem džungľa som bral stále s rezervou. Keď sa rozhovor zvrtol na Chitwan, bol som skeptik a nemal som mnoho dôvodov navštíviť tento park, ktorý je hodne vzdialený od pozornosti turistov. Himaláje a nespočetné možnosti pre treking, zatieňujú všetky ostatné aktivity v Nepále, miesta a možnosti, ktoré nikedy vyrážajú dych. V Chitwan som však zažil chvíle nezabudnuteľné.

Prvý krát vyrážam do džungle, spolu s dvoma sprievodcami. Do džungle, kde ma sprevádza namiesto očakávania, len plno otáznikov.
Predierame sa vysokou trávou, plazíme sa pod vetvami stromov, brodíme v blate. Z každej strany mnoho vzrušujúcich zvukov, ktoré zvyšujú srdečný tep. Koruny stromov sú plné opíc. Škriekajú na kilometre ďaleko, skáču z konára na konár, naháňajú a mlátia. Čierne, biele, sivé, každý strom patrí niekomu inému.
Prekvapuje ma množstvo vysokej zvery, ktoré som v džungli nečakal. Mám pocit, že jelene s mohutnými parohmi, naháňajú nás a nie mi ich.
V jednu chvíľu čosi hlasite zareve. Neuveriteľne vzrušujúce. Srdce bije a ja si to užívam do chvíle, keď vidím oboch sprievodcov stáť v strachu a neistote. Tiger! Samica volá samca, je čas párenia, vysvetľuje Ganesh. Neviem čo mám od toho očakávať, nemyslím. Zvuk prichádza spoza vysokej trávy, cez ktorú je nemožné sa dostať, či čosi zahliadnuť. Stojíme ako prikovaný a čakáme. Ganesh sa šplhá na strom, no nevyvodzuje žiaden záver. V zápätí opäť mohutný rev. Tentokrát však odlišného charakteru. Nosorožec! Oba zvuky prichádzali z rovnakého miesta, zhruba dvadsať metrov pred nami v tráve. Celé predstavenie trvalo asi tridsať minúť. Revanie utíchlo a nám sa srdečný tep vrátil takmer do normálu.
Postupujeme hlbšie do džungle. Narazíme na stopy nosorožca. Sú enormné! Mám pocit, že niekde predomnou je dinosaurus. Pohybujeme sa pomaly, podľa možnosti čo najtichšie, neprehovoríme jediné slovo, všetko je na úrovni očného kontaktu. Ganesh s napriahnutou rukou ako oštepár v poslednej fáze hodu, s hrubou bambusovou palicou. Nedá mi a pri pohľade naňho sa musím smiať. Ale stále je tu fakt, že sú tu časté strety človeka s tigrom, či udupanie nosorožcom. Cítim sa ako vo vinetuovke s indiánmi stopujúceho medveďa.
Prešla možno hodina, možno viac, čas tu plynie úplne inak, keď krv vo mne úplne ztuhne. Stojím pred nosorožcom! Je to gigantické. Mohutná kopa mäsa. Je to obrovské. Nedokážem sa pohnúť. Medzi mnou a nosorožcom je pätnásť metrov, určite nie viac. Ganesh ma ťahá za rameno, aby sme ustúpili. Budem mu veriť, že pätnásť metrov nieje bezpečná vzdialenosť medzi človekom a tak gigantickým tvorom ako je nosorožec. Tá kopa sa dala do pohybu. Začala bežať a ja som nielen že počul hlasitý dupot, ale i cítil zem pod nohami. Bolo to veľkolepé. V tej extáze som takmer nebol schopný urobiť snímok. Nosorožec pomaly prenikol do džungle a stratil sa z dohľadu.

events/nepal8/diary_02.jpg

events/nepal8/diary_03.jpg

Máme namierené k rieke, miestu kde je údajne mnoho krokodílov. Po hodine, tentokrát už plného očakávania, sa dostávame k rieke, kde prekvapene hľadíme na ďalšieho nosorožca, hľadajúceho útočisko pred neznesiteľnou horúčavou. Dostávame sa pomaly bližšie, čo sa mu neľúbi a stráca sa v džungli.

events/nepal8/diary_05.jpg

Je čas obeda. Na brehu rieky vybaľujeme ryžu a uvarené vajíčka. Taký malý piknik uprostred džungle. Neprešlo ani desať minút a pred nami na druhej strane rieky sa vynorí opäť nosorožec. Ďalší, som šťastný ako blcha. Obedujeme a máme pred sebou pasúceho nosorožca. Takmer ako obrázky z filmu od National Geographic, ale tisíc krát lepšie. Všetko je to naživo!

events/nepal8/diary_07.jpg

Cestou do kempu naďabíme na dnešné stopy medveďa. Pekný maco. Ganesh tvrdí osem rokov a ja mám pred sebou najväčšie stopy medveďa aké som kedy videl. A to som už čosi videl...

Úplne na záver, keď slnko padá za obzor, zbadáme jedného krokodíla. Je ďaleko na druhom brehu rieku, cez ktorú sa preplavíme na vratkom kanoe.
Po dni plnom nosorožcov, tigrov, krokodílov, padám do postele a do minúty zaspávam.

14.9.2009

Ďalšiu noc trávime na pozorovateľni v džungli. Ešte pred západom slnka máme možnosť pozorovať, ako inak, nosorožca. Divadlo trvajúce takmer hodinu. Neuveriteľné.
Padla noc a ja ležím na terase, oči zatvorené a načúvam. Zvuky nočnej džungle sú úchvatné a ja som rád, že som v bezpečnej výške nad zemou, na ktorú vkročiť by som sa v tejto chvíli neodvážil. V tme môže človek vidieť maximálne odraz očí odrážajúci sa od čelovej lampy. Mnoho vysokej zvery všade naokolo, neskôr strachom všetko zuteká a ja vidím pred sebou iba pár modrých mačacích očí. Oči patriace pekne veľkej mačke. Tiger, či leopard? Neviem, ale mráz mi i teraz behá po chrbte.

15.9.2009

Vydávame sa k jazeru s množstvom vtáctva a teritórium plnom tigrov a krokodílov. Predierame sa vysokou trávou a Ganesh ma varuje pred kobrou kráľovskou. Jed kobry kráľovskej usmrtí človeka do piatich minút. Pýtam sa Ganesha, čo sa robí v prípade ustipnutia. Odpoveda: “Ak je možnosť oseknúť ruku či nohu, okamžite odsekneme, ak tu takáto možnosť nieje, umrieme.“ No pocity všelijaké...
Ale scenéria je úchvatná.

events/nepal8/diary_11.jpg

Pri spiatočnej ceste zbadáme tri krokodíly, ležérne oddychujúce na naplavenom dreve v úzkom koryte rieky, kde sa iba jeden kilometer proti prúdu kúpe päť šťastných detí. Je to neskutočné, kúpu sa v rieke plnej krokodílov!

events/nepal8/diary_13.jpg

Neprešli ani štyri hodiny a chytám ryby s bambusom odtrhnutým za mojou izbou. A čo sa stalo keď som už nedokázal znášať to neznesiteľné teplo? Kúpem sa v tej istej rieke! V rieke plnej krokodílov... A smejem sa, aký som veľký magor!!!

16.9.2009

Už štvrtý deň ma džungľou sprevádza Ganesh. Nízky chlapík s košeľou U.S.Army, otec troch detí. Pred mnohými rokmi mu voda zobrala dom a všetky mnohoročné úspory. Teraz ma prenajatý kemp s kuchyňou a zopár izbami pre turistov. Nemá vlastnú strechu nad hlavou, čo bolo i jedným z dôvodov k rozvodu. No i napriek tomu stále ostáva spolu so ženou a deťmi po hromade pod jedno strechou. Na prvý pohľad sa zdá, že sa má úplne skvelo, v porovnaní s Nepálcami, ktorý nemajú pomaly čo do úst. Stará sa o skutočne veľký kemp, príjemné tiché prostredie, z ktorého je ťažké odísť. A predsa ho čosi ťahá na západ. Rovnako ako každého Nepálca bez výnimky. Ganesh, na rozdiel od ostatných Nepálcov plných nádejí, už akú takú skúsenosť so západným svetom má. Pred rokmi dostal pracovné povolenie pre prácu v Španielsku. Odchádza iba s jednosmernou letenkou do Barcelony. Skúste hádať, čo môže robiť Nepálec v Barcelone? Nepálec, ktorý zarábal slušné peniaze z turizmu ako sprievodca, každé ráno čistí výkaly po štyroch psoch! Je to jeho celá pracovná náplň. Z Človeka, ktorý bol v Nepále v kontakte s bohatými turistami so západu, z človeka ktorý miloval svoju prácu, svoju džungľu, sa stáva čistič výkalov ustavične pod dohľadom polície. Prichádza do nepálskej komunity v Barcelone, vyžobre peniaze na spiatočnú letenku a bez jediného groša sa vracia domov do Nepálu, do džungle a k práci ktorú miluje.
Môže sa zdať, že po trpkej skúsenosti, je jedným z nie mnoho uvedomelých Nepálcov. Avšak neprešlo mnoho času a v marci chce skúsiť šťastie opäť. Opäť letí do Španielska...
Nádej, ktorá pretrváva v každom Nepálcovi je neuveriteľná. To odhodlanie a túžba po lepšom živote, čosi neskutočné. Sú schopný dať do toho totálne všetko a hrať hazardnú hru, v ktorej len zopár šťastlivcov víde ako víťaz.

events/nepal8/diary_16.jpg

Skúšali ste si skočiť rybičku do vody odrazom z chrbáta slona? Pocit skutočne úžasný! A o to viac úžasnejší pocit pri dosiahnutí suchej zeme a vedomia, že vás nezožral jeden z krokodílov váľajúcich sa na opačnom brehu rieky. Chitwan je bezpochyby úchvatné miesto, ktoré si musíte zamilovať.

events/nepal8/diary_18.jpg

I napriek skvelým chvíľam, cítim osamelosť. Chýba mi domov...

events/nepal8/diary_20.jpg